2013 - SKANZEN - Sv. Dorota

V sobotu 2. 2. 2013 se konal ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm tradiční Masopust. Mezi množstvím účinkujících bylo paní Milenou Bahounkovou pozváno i naše Farní společenství dětí a mládeže, aby zahrálo pod vedením paní katechetky Evy Borovičkové hru o svaté Dorotě (již vloňském roce zde spolčo předvedlo hru o svatém Řehoři).

Koledování o mučednici Dorotě a obrácení svatého Teofila se datuje už ve 3. století. V některých vesnicích nabyla tato obchůzka (koleda) charakteru dramatické hry. Dorotky chodívaly se svou koledou či hrou většinou přímo v den původního svátku svaté Doroty 6. 2. V několika valašských obcích se však koledovalo už od Vánoc. Hru vždy realizovala mládež obce. Vystoupení ve Skanzenu mělo tuto starodávnou tradici připomenout.

Koledování předvedlo naše společenství dopoledne i odpoledne, a to vždy na pódiu a s obchůzkami v Billově chalupě a na Fojtství. I přes dopolední nepřízeň počasí se nám vystoupení povedlo ke spokojenosti pořadatelů i návštěvníků Valašského muzea.